Óvodánkról

Az intézmény létrehozásának rövid bemutatása

Az óvoda rövid története

Régen dédelgetett álmunk vált valóra, amikor az Újfehértói Görögkatolikus Egyházközség  részére a fenntartó megvásárolta a Széchenyi úti volt iskola épületet, melyben két óvodai csoport működött. 2008. szeptember 01-jétől két óvodai csoport indult az egyházi óvodában . Az induló 56 fős létszám hamarosan a maximális 60 főre nőtt.  Egy év múlva  szeptembertől pedig újabb csoportot tudunk indítani a hozzánk jelentkezők magas száma miatt.

Óvodánk jellege

Újfehértón, sok olyan katolikus és más világnézetet valló fiatal család él, melyek igénylik gyermekük számára a hitre nevelést. Az óvó, védő, szociális nevelő, személyiségfejlesztő funkciók fontossága mellett, ideális csoportlétszámmal, minden szülői igényt, igyekszünk kielégíteni.

Óvodánk gyermek centrikus, a harmonikus fejlődéshez vezető út alapja a keresztény kultúra értékeit közvetítve kultúránk ápolása, a gyermekek hitének megalapozása és fejlesztése.

Céljaink, feladataink megvalósításához szükségünk van a családdal való jó kapcsolatra. Arra törekszünk, hogy óvodánk vonzó legyen a családok számára, és programunkkal biztosítsuk a gyermekek személyiségfejlődését, egyéni képességeiknek megfelelő fejlesztését.

Óvodakép

A görögkatolikus óvodánk is, mint minden más óvoda arra a célra van rendelve, hogy a teljes emberi személy kiformálódásán munkálkodjon. Ezt a célt a keresztény életszemlélet szerint igyekszik elérni. Óvodánk épp azzal válik katolikussá, hogy – bár más – más fokon – az óvodai közösség minden tagja osztozik a keresztény világszemléletben. Ezért az evangéliumi elvek válnak nevelési eszménnyé, belső ösztönzővé, s egyúttal végső céllá.

Óvodánk a családias szellemre épít, preventív munkát végez. Alapja a szeretet és a bizalom.

Gyermekkép

A keresztény ember számára a gyermek Isten ajándéka, az élet folytonosságának láncszeme. Az Isten adta természet és erkölcs szerint lép az életbe, és az Isten adta törvények szerint kell belőle embert fejleszteni.

A keresztény ember áldásként éli meg a gyermeket. A gyermek a jövő élet hordozója. A lélek megismerésével a gyermekekben lappangó hajlamokat felkeltjük. Ebben a munkában helye van a magvetésnek és a gyomlálásnak is. A közös munka során: nevelés, buzdítás, óvás, intés, min- mind lehetőség a lélek gazdagítására. A gyermek személyiségének kibontakoztatásában meghatározó szerepe van a személyi és tárgyi környezetnek.

Minden gyermeket a saját képességei szerint, annak figyelembe vételével neveljük, fejlesztjük. Nevelik, fejlesztik őt az új társkapcsolatok és az óvoda minden dolgozója.

Tetteinkkel sugározzuk a feltétel nélküli szeretetet, s azt a gyermeknek oly fontos biztonságérzetet, hogy – tisztellek Téged, fontos vagy Nekem, csakis rád figyelek, segítek Neked. Feladatunk az, hogy minden gyermek ismerje és tudja meg értékeit, de azt is érzékelje, hogy melyek a hiányosságai. Ezt természetesen minden lelki feszültség nélkül próbálja elfogadni.

Óvodapedagógusaink arra törekednek, hogy óvodásaink szeretetben, érzelmi biztonságban, szabad, nyugodt légkörben, sok szép élménnyel gazdagodva élvezzék az óvodában töltött éveiket.