Határtalanul Mátyás király nyomdokán

Az újfehértói Istenszülő Oltalmáról Elnevezett Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola 7. osztályos tanulóival egy nyertes pályázatnak köszönhetően 2018. április 25.-27. között Erdélyben jártunk.

Az első napon Szatmárnémeti, Nagybánya, Szamosújvár útvonalon Kolozsvárig jutottunk. A városok nevezetességeit bejárva megismerhettük a Vécsey kastélyt, a Szatmári béke megkötésének helyszínét. A mészárosok bástyájáról gyönyörű kilátás tárult a szemünk elé. Idegenvezetőnktől azt is megtudtuk, hogy Szamosújváron raboskodott Rózsa Sándor, betyárvezér. Kolozsvár igazi kincses főváros. Mátyás király szülőházát tekintettük meg először, majd a Szent Mihály templomban jártunk, ahol a kis Mátyást megkeresztelték. Igazságos királyunk lovasszobra előtt pihentünk meg. A görögkatolikus templomban elénekeltük a Feltámadt Krisztus kezdetű énekünket, a helyiek nagy örömére. Egy fagyizás is belefért a délutánba. Szállásadóink Magyarlónán igazi házias ételekkel és meleg szeretettel fogadtak.

Másnap Tordára vitt utunk. A sóbánya csodálatos tárnáit jártuk be. A torockói hegységen áthaladva Gyulafehérvárra érkeztünk. Koszorút helyeztünk el a törökverő Hunyadi János sírjánál és a templomban orgonaszót hallgattunk. Tovább utazva a Havasok csúcsait is megpillanthattuk.  Nagyszebenben bár az eső nem kedvezett, de egy rövid sétát tettünk a bástyán. Algyógyon a keresztény ifjúsági szálláson kipihenhettük magunkat. Volt lehetőség röplabdázásra, pingpongra és kerti játékokra.

Utolsó napon a szállástól 6 km-re levő vízesést csodáltuk meg. Aztán a dévai Szent Ferenc Alapítványhoz eljuttattuk az újfehértói SZIMITA TRADE Kft ajándékát, melyet a saját termékeiből ajánlott fel két zsákkal. Déva várához siklóval jutottunk fel, lélegzetelállító és lenyűgöző volt. Majd a Vajdahunyad váránál három csapatra oszlottunk és vetélkedőt tartottunk. A jutalom egy szem cukorka és a nagy élmény, valamint a tudás volt. Utunk végén az aradi vértanuk sírjánál imával és egy perces néma csenddel emlékeztünk.

A tartalmas, szép kirándulást az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta a „HATÁRTALANUL” program keretében, amelyért ezúton is köszönetet mondunk.

7.a és 7.b osztály tanulói

Kosztyu Gábor és Bodnárné Nyíri Andrea