2019. november 12-én és 19-én iskolánk 5. osztályos tanulói nem mindennapi hon- és népismeret órán vehettek részt Tóth Zsuzsa muzeológus és néprajzkutató jóvoltából. Először lakóhelyünk nevezetességeinek összefoglalásaként egy sétára invitált bennünket a város központjába, ahol tovább bővíthettük ismereteinket Újfehértó híres személyeiről, különleges épületeiről és hagyományairól. A második alkalommal már az új témakör – Őseink élete a 19-20. század fordulóján – bevezetése kapcsán látogattunk el a Zajti Ferenc Helytörténeti Gyűjtemény és Múzeumba. Zsuzsa néni korhű ruhába öltözve várt bennünket, s az akkori ízes beszéddel mesélt a paraszti kultúráról nem kis meghökkenésére a csapatnak. A gyerekek hamar felocsúdtak első kábulatukból, és belementek a szituációs játékba, miközben megnézhettük a múzeumban berendezett kisparaszti házbelsőt az 1920-as évekből a tiszta szobával, annak bútoraival, díszítő elemeivel. Megmutatta nekünk a konyhát, s a hozzá tartozó korabeli eszközöket. Diákjaink is beöltözhettek paraszti ruhákba, kipróbálhatták a mángorlást, valamint a szövést is. Új tapasztalatokkal gazdagodva, lelkesen indultunk vissza az iskolába.

Köszönjük a múzeum munkatársainak, hogy segítettek közelebb hozni, szemléletesebbé tenni a gyermekek számára az akkori életformát!

Polgári Lászlóné és Nagyné Bacsó Judit

pedagógusok